Kilka słów o muzeum

muzeum_100fotKDziedzic.tif

Oleśnicki Dom Spotkań z Historią mieści się w kamienicy przy ul. Bocianiej 11, w miejscu, które przed wiekami należało do założenia zamkowo – obronnego. Jego położenie sprawia, że jest częścią historycznej starówki. To idealny punkt, od którego można rozpocząć zwiedzanie jednego z najstarszych i najbardziej urokliwych miast na Dolnym Śląsku.

Zadaniem Domu jest popularyzacja wiedzy na temat Oleśnicy, a także zgłębianie jej dziejów, prezentowanie historycznych postaci i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego. Miejska placówka wystawiennicza funkcjonuje w ramach Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy.

Eksponaty

Nasze muzeum jest placówką nastawioną na wykorzystywanie nowoczesnych metod prezentowania historii. Można u nas obejrzeć kilkaset zdigitalizowanych eksponatów oraz wiele zdjęć za pomocą różnorodnych tematycznych aplikacji multimedialnych. Dodatkowo – na ile pozwalają niewielkie wnętrza zabytkowej kamienicy – prezentujemy eksponaty umieszczone w gablotach i szufladach. Delft_10fotKDziedzic

Historia Oleśnicy w zasięgu ręki

muzeum_102fotKDziedzic.tifNa parterze muzeum znajduje się Sala z Makietą Miasta obrazującą średniowieczny układ ulic w obrębie murów obronnych oraz Mediateka wyposażona w stół interaktywny i stanowiska audio. Na I piętrze ścieżka zwiedzania przebiega przez sale zatytułowane Księstwo i Pokój Fryderyka Augusta, obejmujące historycznie lata 1255-1884, a następnie przez pomieszczone w jednej sali ekspozycje dotyczące Nowoczesności (1884-1945) i Współczesności (po 1945). Jej ostatnim punktem jest Sala Kolekcjonera, przeznaczona na wystawy czasowe miejscowego środowiska kolekcjonerów.

Wsparcie Unii Europejskiej

„Tworzenie i upowszechnianie baz danych na potrzeby miejskiej placówki wystawienniczej w Oleśnicy” – tak nazywa się projekt, na który miasto Oleśnica otrzymało wsparcie Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.Łączna wartość inwestycji wynosi 692 940,92  zł, a kwota unijnego wsparcia – 475 999,55  zł.

uniatfg

Dlaczego warto nas odwiedzić:

• Oleśnicki Dom Spotkań z Historią został utworzony nie tylko z myślą o chłonnych wiedzy o swoim mieście oleśniczanach, ale także turystach, którzy chcą poznać jedno z piękniejszych miast Dolnego Śląska. Zarówno jednym, jak i drugim dajemy możliwość poznania historii Oleśnicy w pigułce.
  • Różnorodność tematyczna, bogate zastosowanie nowoczesnych technologii, nastawienie na wszystkie kategorie wiekowe zwiedzających, a także ich zróżnicowany stopień historycznego wtajemniczenia daje nam pewność, że stworzyliśmy placówkę, która może zainteresować każdego.